02144442002

دانستنی های فنی خودرو

10 / 10
از 1 کاربر
بازگشت به لیست مقالات » | یکشنبه 21 مهر 1398 در ساعت 36 : 10 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

مباحث فنی خودرو بسیار گسترده اند و با توجه به تکنولوژی های پیشرفته ای که امروزه در فرایند ساخت خودروها به کار گرفته می شوند، دانستن تمام آنها برای افراد غیر متخصص، کار مشکلی است. با این وجود، هر فردی که مالک اتومبیل است باید با اطلاعات اولیه ی فنی خودرو آشنا باشد تا از وقوع برخی پیشامدهای ناخوشایند همچون تصادفات ناشی از نقص فنی خودرو جلوگیری کند و از سویی دیگر این اطلاعات پایه در زمان خرید اتومبیل به کمک شما خواهند آمد تا خودروی سالمی خریداری کنید.

برخی آیتمهایی که هر صاحب خودرویی باید در مورد آنها اطلاعات داشته باشد:

 -    اطلاعات پایه ی فنی خودرو

-    روغن موتور

-   زاپاس خودرو

-    برف پاک کنهای شیشه جلو

-    سیالات خودرو

-    فشار تایر

-    چراغهای جلو و چراغهای عقب

-    تعمیر و نگهداری خودرو

-    فیلتر هوا

-    فیلتر سوخت

-   لوازم اضطراری کنار جاده

 

 روغن موتور چیست؟

جهت داشتن اطلاعات در مورد روغن موتور و انواع آن، کافی است فقط کمی در این زمینه مطالعه کنید و با ویژگی های انواع آن آشنا شوید تا انتخاب بهتری داشته باشید. شما نیازی به دانستن فرمول شیمیایی روغن موتور ندارید.روغن موتور بعنوان روانساز، خنک کننده و تمیز کننده موتور در خودرو استفاده می شود و بنابراین روغن موتور مناسب موجب افزایش طول عمر موتور خودرو خواهد شد. چنانچه خودرو شما روغن موتور نداشته باشد با معضلاتی از قبیل تجزیه حرارتی، اکسیداسیون و تولید رسوبات لجنی مواجه خواهید شد.

 انواع روغن موتور

  •  روغن موتور تمام سنتیک: در حال حاضر بهترین نوع روغن موتور محسوب می شود.
  •   روغن موتور نیمه سنتیک: این روغن ترکیبی از روغن های تمام سنتیک و مینرال است.
  •   روغن موتو مینرال: پایه اصلی این روغن موتور نفت خام است و بیشتر برای خودروهای قدیمی بکار می رود.

همواره دو معیار اصلی برای انتخاب روغن موتور را مد نظر داشته باشید:

1-    شاخص کیفیت

2-    ویسکوزیته

از جمله مواردی که روی کیفیت روغن موتور تاثیر میگدارند ، مواد افزودنی موجود در آن هستند. روغن موتورها باید دارای استاندارهای API باشند. بطور معمول این خودروسازان هستند که اعلام می کنند برای هر موتور چه استانداردی مناسب است.

ویسکوزیته، تمایل روغن برای جاری شدن است. این روغن نباید خیلی رقیق و نباید خیلی غلیظ باشد. اگه روغن رقیق باشد، توان لازم برای جلوگیری از خوردگی و سایش قطعات را ندارد. چنانچه این روغن غلیظ باشد،  نمیتواند بین قطعات نفوذ کند و قطعات روه سائیده خواهند شد.

یک تقسیم بندی دیگر در مورد روغن موتور ، بر مبنای زمان کاربرد است. بر این مبنا آنها را به دو دسته تقسیم می کنند:

روغن موتورهای تک درجه که این روغنها فقط برای یک فصل به کار می روند. فصل گرم یا فصل سرد.

روغن موتورهای چند درجه: این روغنها برای هر چهار فصل استفاده می شوند. یعنی هم در محدوده دمایی فصل گرم و هم در محدوده دمایی فصل سرد عملکرد مناسبی دارند.

چک کردن سطح روغن موتور

چک کردن سطح روغن موتور را زمانی انجام دهید که موتور خاموش باشد. اینکار رو با استفاده از میله مخصوص اندازه گیری روغن موتور انجام دهید. سطح روغن نباید از حداقل تعیین شده روی میله کمتر و از حداکثر هم نباید بیشتر باشد.

دانستنی¬های فنی خودرو

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :