02188857005

تکنولوژی خودرو

10 / 10
از 1 کاربر
بازگشت به لیست مقالات » | یکشنبه 21 مهر 1398 در ساعت 19 : 11 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

تکنولوژی خودرو در ده سال آینده، چه سمت و سویی را طی خواهد کرد؟ آنچه در این  مقاله می خواهیم به آن بپردازیم مسیر صنعت خودروسازی جهانی در ده سال آینده و پیش بینی های موجود در این زمینه می باشد.

در گذشته، بشریت شاهد انقلاب هایی در تکنولوژی خودرو بوده است. از زمان تولید اولین اتومبیل بخار در سال 1767  توسط نیکلاس جوزف کان فرانسوی تا کنون، افراد بسیاری در پیشرفت صنعت خودروسازی سهیم بوده­اند. کارل بنز، اولین وسیله­ی نقلیه را در سال 1885  تولید کرد و هنری فورد، اولین خط تولید انبوه اتومبیل را راه­اندازی نمود و اتومبیل فورد مدل T را تولید کرد.

اولین تغییر عمده تکنولوژی خودرو، پیشرفت در قدرت بهتر بود و پس از آن تولیدکنندگان خودرو روی گزینه هایی همچون سرعت اتومبیل، توان، لوکس بودن و بهره­وری اتومبیل تمرکز کردند. پس از این دوره، برتری تولیدکنندگان خودرو با توانایی آنها در تولید اتومبیلهای مسابقه سنجیده می شد و سه معیار اصلی انتخاب تولید کننده برتری در ایمنی، سرعت و بهره وری بود. اما در عصر ما، عمده­ی رقابت در تولید وسیله­ی نقلیه­ی الکتریکی خودکار می باشد و تکنولوژی هایی که برای ده سال آینده صنعت خودرو مطرح هستند در همین زمینه می باشند. معیارهای اصلی افراد برای انتخاب تولید کننده برتر هم بیشتر شامل این می شود که چه کسی ایمن ترین، راحت ترین و به صرفه ترین اتومبیل را تولید می کند و دیگر این نکته که چه کسی سریعترین ماشین را تولید می کند حائز اهمیت نیست.

 تکنولوژیهای مورد انتظار صنعت خودرو در دهه آینده

احتمال اختراع تکنولوژیهای گوناگونی وجود دارد و البته در برخی موارد نیز انتظار توسعه ی برخی از تکنولوژی های موجود، وجود دارد. برخی از پیشرفتهای تکنولوژیکی در صنعت خودرو عبارتند از:

1- تومبیل خودکار در سطح 4/3

2- میکروموبیلیتی

3- باطریهای حالت جامد

4- تکنولوژیکی شارژ الکتریکی

5- سنسورهای درک

6- تکنولوژی بی سیم

7- مواد و فرایندهای تولید خودکار

8-    تعلیق کاملا فعال

9-    جهش تکنولوژیکی ساخت هدفمند

تکنولوژی خودرو

 

همانطور که مشاهده می گردد در حال حاضر به برخی از این موارد در صنعت خودرو تا حدودی دست یافته ایم و پیش بینی می کنیم در 10 سال آینده این تکنولوژی ها توسعه یابند. بعنوان مثال پیشرفت در ساخت اتومبیل خودکار یعنی وسیله­ نقلیه­ی خودکاری که بدون راننده جهت حمل بار و انسان مورد استفاده قرار بگیرد، بشدت مورد توجه مردم و همچنین تولید کنندگان خودرو در جهان قرار دارد.

SAE International طبقه بندی جدیدی در مورد سطح خودکاری خودرو ارائه کرده است که شامل 6 سطح می گردد:

0- بدون اتوماسیون

1- کمک راننده

2- اتوماسیون جزئی

3- اتوماسیون مشروط

4- اتوماسیون بالا

5- اتوماسیون کامل

تکنولوژی خودروبا توجه به پیشرفتهای موجود در این زمینه انتظار می رود در دهه پیش رو، به سطوح 4/3 این طبقه بندی دست یابیم. در اینصورت وسیله­ی نقلیه باید قادر به تصمیم گیری باشد. قابل به ذکر است برخی شرکتها همچون Waymo, Cruise, Uber, Lyft, Argo AI, Voyage به این تکنولوژی تا حدودی دست یافته اند اما هنوز جهت رعایت نکات ایمنی از راننده استفاده می شود و همچنین این خودروها برای تولید کلی مهیا نشده­اند.

در برخی موارد نیز پیش بینی می کنیم ترکیب برخی اختراعات امروز، ایده ای برای تولیدات جدید در دهه آینده باشند. بعنوان مثال در عصر حاضر اسکوترهای برقی ، میکروموبیلیتی هایی هستند که همه­ی ما آنها را می شناسیم. آنچه انتظار داریم این است که در پیشرفت تکنولوژی خودرو در دهه آینده شاهد ساخت میکروموبیلیتی های خودکار باشیم و مثلا بتوانیم از آنها به عنوان تاکسی های یک نفره استفاده کنیم.

بحث موجود در خصوص تکنولوژی خودروها، بسیار گسترده است و متخصصین بسیاری در تلاش به دستیابی به پیشرفتهای بزرگ در این زمینه هستند.

 

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :